- Česky (cs)
- English (en)
Toto je starší verze dokumentu!
Informace ke schvalování projektů eGovernmentu
KDO má povinnost žádat OHA o stanovisko?
orgány veřejné správy
Orgány veřejné správy žádají o stanovisko dle zákona č. 365/2000 Sb. v souvislosti s předložením dokumentace programů, investičních záměrů, projektů určených informačních systému, spuštění služby určeného informačního systému. Pojem „určený informační systém“ je definován v § 2 písm. u) zákona č. 365/2000 Sb., podle něhož se jedná o takový informační systém veřejné správy, který využívá služby tzv. referenčního rozhraní nebo mu poskytuje služby, má vazby na takový informační systém veřejné správy, nebo je určený k poskytování služby informačního systému veřejné správy fyzickým nebo právnickým osobám s předpokládaným počtem uživatelů, kteří využívají tzv. přístup se zaručenou identitou, alespoň 5000 ročně.
ústřední správní úřady včetně jejich organizací
Dle usnesení vlády ze dne 27. 1. 2020 č. 86 se povinnost vztahuje na ústřední správní úřady včetně výdajů organizací nebo právnických osob, k nimž jimi řízený ústřední správní úřad plní funkci zakladatele nebo zřizovatele nebo které spadají do jeho působnosti, a podřízených organizačních složek státu. Tyto úřady předkládají žádost o stanovisko OHA, pokud jde o pořízení nebo technické zhodnocení určeného informačního systému. Vznik povinnosti vyžádat si stanovisko OHA již tedy není vázán na žádný finanční limit.
Povinnost informovat vládu ČR o záměrech ICT je dána u výdajů na pořízení či technické zhodnocení určeného informačního systému veřejné správy, anebo výdajů s takovým informačním systémem souvisejících (tj. záměrů, u nichž je vyžadováno stanovisko OHA) a dále také u ostatních výdajů v oblasti digitalizace nebo ICT s předpokládanou hodnotou plnění přesahující 6 mil. Kč.
Postup při posuzování záměrů výdajů v oblasti ICT upravují Základní zásady, které jsou přílohou usnesení vlády ze dne 27. 1. 2020 č. 86.
CO mají úřady předkládat OHA ke schválení?
Projekty podléhající zákonu č. 365/2000 Sb., usnesení vlády ze dne 27. 1. 2020 č. 86 nebo oběma těmto předpisům. Výjimku z povinnosti stanovily vysvětlující dopisy náměstka ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií a vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci:
- Společný dopis náměstka ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií a vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci. Dopis obsahuje základní vysvětlení a mechanismy výkladu usnesení vlády č. 86
Tyto dopisy ve stručnosti vylučují z povinnosti ty projekty, které mají provozní charakter a nevytváří se technické zhodnocení mající vliv na vnitřní vazby určeného informačního systému nebo na vazby na jiné informační systémy (což souhrnně označujeme jako „Architektonická změna“). Architektonickou změnu je nutné vnímat jak z pohledu samotného určeného informačního systému, tak i z širšího pohledu dle národního architektonického rámce.
Postup: Podle typu projektu předložte jeden z níže uvedených formulářů žádosti o stanovisko, postupujte přitom podle příslušného metodického pokynu. Typ formuláře pro váš projekt zjistíte z rozcestníku. Žádá se nejpozději před dokončením zpracování zadávací dokumentace, je-li zpracovávána, jinak před podpisem smlouvy s dodavatelem.
OHA vydá stanovisko do 30 dnů, v odůvodněných případech u zvlášť komplikovaných žádostí do 60 dnů.
Pokud projekt podléhá zákonu č. 365/2000 Sb. a zároveň usnesení vlády ze dne 27. 1. 2020 č. 86, je možné požádat o stanovisko podle obou těchto předpisů jedinou žádostí. OHA vydá o posouzení podle těchto předpisů jediné stanovisko, pokud by se však stanovisko OHA podle každého z těchto předpisů lišilo, vydá OHA o posouzení podle každého z těchto předpisů samostatná stanoviska.
Návrhy investičních dokumentací programů obsahujících pořízení nebo technické zhodnocení určených informačních systémů a investiční záměry akcí pořízení nebo technického zhodnocení určených informačních systémů dle zákona č. 365/2000 Sb.
Postup: Využijte stejných formulářů a dokumentů, které jsou použitelné pro schvalování Ministerstvem financí dle jiného právního předpisu, které zašlete na OHA.
OHA vydá stanovisko do 30 dnů.
Provozní dokumentaci určeného informačního systému před zahájením poskytování služby
Postup: Každé předložení provozní dokumentace musí obsahovat průvodní dopis s elektronickým podpisem a obsahem předložením, obálku provozní dokumentace definovanou OHA, samotnou provozní dokumentaci a případné další přílohy.
OHA vydá stanovisko do 30 dnů, v odůvodněných případech u zvlášť komplikovaných žádostí do 60 dnů.
Hlavním dokumentem pro podání žádosti je čestné prohlášení žadatele, které slouží jako obálka provozní dokumentace a musí být přílohou každého předložení (ve formátu WORD nebo EXCEL).
JAKÉ formuláře mají úřady pro své projekty využít?
Úřady mají povinnost využít aktuálně platné formuláře, které vyplní dle metodického pokynu. Jednotlivé formuláře pro projekty/záměry ICT, tj. typ A, B1, B2, B3 a C, se použijí v závislosti na situaci popsané v tabulce níže. V případě posouzení provozní dokumentace určeného informačního systému před zahájením poskytování služby využijte jediný formulář čestného prohlášení, který má ve svém těle popsané další vyžadované přílohy.
V případě nesplnění souladu s architektonickými principy eGovernmentu, kontextem architektury eGovernmentu, architektonickými vzory řešení sdílených služeb eGovernmentu či s kontextem architektury úřadu je nutné požádat o výjimku na zvláštním formuláři.
Od března 2021 jsou platné formuláře verze 7, formuláře verze 6.0.4 jsou platné pouze do konce května 2021.
Typ formuláře | Podtyp formuláře (pokud existuje) | Stručný popis | Odkazy na soubory verze 7 |
---|---|---|---|
Typ A | Plný formulář bez zjednodušení, který slouží pro nákup nových informačních systémů či jejich údržbu/rozvoj, respektive pro vybudování IT podpory nějaké nové nebo významně pozměněné agendy, její části nebo veřejné služby úřadu. | Formulář A Metodický pokyn A |
|
Typ B | Typ B1 | Žádost o stanovisko OHA k rámcovému záměru | Formulář B1 Metodický pokyn B1 |
Typ B2 | Žádost o stanovisko OHA ke každé dílčí změně řešení z rámcového záměru B1 | Formulář B2 Metodický pokyn B2 |
|
Typ B3 | Žádost o stanovisko OHA k plánované cílové architektuře funkčního celku z rámcového záměru B1 obsahující mimo jiné všechny dílčí změny dle B2 | Formulář B3 Metodický pokyn B3 |
|
Typ C | Tento zjednodušený vzor žádosti byl připraven pro použití v případech záměru pořídit typizovaný komoditní ICT produkt (HW, SW nebo službu). | Formulář C Metodický pokyn C |
|
Žádost o výjimku | Žádost o výjimku vyplňujte vždy, pokud existuje objektivní důvod nebýt v souladu s architektonickými principy Národní architektury VS, požadavky na soulad řešení s kontextem architektury úřadu, požadavky na soulad řešení s kontextem architektury eGovernmentu, architektonickými vzory řešení sdílených služeb eGovernmentu apod. Pro každý jednotlivý důvod uvádějte jednu žádost o výjimku. | Formulář Žádost o výjimku Metodický pokyn k žádosti o výjimku |
|
Čestné prohlášení předložení provozní dokumentace | Čestné prohlášení k předložení provozní dokumentace určeného informačního systému k posouzení splnění všech náležitostí | Formulář (docx) Formulář (xlsx) |
|
Informace na vládu | K informování vlády dle usnesení vlády ze dne 27. 1. 2020 č. 86 čl. II. odst. 1 písm. a) a b) je nutné využít standardizovaný formulář informace na vládu | standardizovaný formulář informace na vládu |
Požadavky na diagramy jednotlivých architektonických vrstev jsou z formulářů tabulky výše jsou dostupné ve formátu PDF, zdrojovém ArchiMate souboru a výměnné formátu XML.
JAK mají úřady žádost k projektu vyplnit?
Při vyplnění formuláře žádosti je nutné postupovat dle příslušného metodického pokynu. Úřad vyplní všechny tabulky v daném formuláři informacemi o předkládaném projektu na všech čtyřech vrstvách architektury. U červeně vyznačených položek je nezbytné vybrat ve formuláři položku z nabízeného seznamu. Vzhledem k tomu, že se OHA zaměřuje zejména na klíčové oblasti architektury eGovernmentu a soulad s národními architektonickými dokumenty, doporučujeme všem úřadům sledovat informace na tomto architektonickém webu a snažit se o maximální naplnění architektonických principů a cílů informační koncepce ČR.
Vzorově vyplněné formuláře a další best practices jsou v samostatné sekci zde.
KDE se úřady mohou dozvědět více?
OHA aktuálně neposkytuje žádné školení k vyplňování formulářů. Je však možné požádat o předběžnou konzultaci skrze email oha@mvcr.cz. Rádi vám odpovíme na případné dotazy k vyplnění formulářů či povinnosti žádat o stanovisko OHA.
Než připravíme aktualizované podklady, tak si můžete pustit mluvenou prezentaci k vydávání stanovisek k ICT projektům dle usnesení vlády č. 889/2015 ze dne 2. 11. 2015, které bylo nahrazeno usnesením vlády ze dne 27. 1. 2020 č. 86 (část 1 a část 2).
Výroční zprávy o posuzování projektů
OHA každoročně od roku 2016 vydává výroční zprávy o posuzování projektů, ve kterých shrnuje počet žádostí, jejich nejčastější chyby i náhled do celkového procesu.
Výroční zpráva 2020
Výroční zpráva 2019
Výroční zpráva 2018
Výroční zpráva 2017
Výroční zpráva 2016
Průběžná zpráva za 1. pololetí 2016
Diskuze
Dík.
děkuji za postřeh, opraveno.
S pozdravem,
Tomáš Šedivec
na email Vám pošlu dokument, tady zveřejním alespoň základní čísla, protože na úrovni DIA bylo rozhodnuto, že se nebudou vydávat samostatné výroční zprávy za jednotlivé útvary, ale bude vydána jednotná za DIA. Stát by se tam mělo do konce měsíce srpna.
Ve vztahu ke kompetenci schvalování výdajů souvisejících s ICT bylo za rok 2023 na OHA zpracováváno celkem 435 žádostí v celkové hodnotě 26,7 miliard Kč1. Souhlasně bylo posouzeno celkem 367 žádostí v celkové hodnotě 23,3 miliard Kč. U 1 žádosti nebylo vydáno stanovisko, neboť se u ni v průběhu posuzování zjistila skutečnost zabraňující vydání stanoviska, u 6 žádostí došlo k jejich zpětvzetí žadatelem a u 2 žádostí bylo vydáno nesouhlasné stanovisko. U zbylých 59 žádostí nebylo procesně rozhodnuto, neboť se nacházely stále v procesu posuzování či úprav žadatelem.
Nedostatky vyžadující součinnost žadatele byly odhaleny u 321 žádostí, což představuje téměř 75 % všech zpracovávaných žádostí za rok 2023. Významné nedostatky pak byly odhaleny v 121 případech, přičemž součet expertních odhadů finančního ocenění, které OHA odhalením těchto nedostatků ušetřil žadatelům, dosáhl částky 1,3 miliardy Kč. Samotnému posuzování ICT projektů se v roce 2023 věnovalo dle své odborné specializace celkem 10 pracovníků, přičemž jen polovina tohoto počtu má posuzování jako hlavní náplň činností.
S pozdravem,
Tomáš Šedivec
Formulář "C" je však ke stažení pouze ve verzi 7.1. Jedná se o výjimku?
Děkuji za vysvětlení, Dalibor Šmejkal
formulář typu C již vlastně není možné použít, protože tento formulář byl pro případ, kdy se kupují komoditní HW a SW produkty nebo služby. Digitální a informační agentura ale od změny zákona a usnesení se vyjadřuje již jen k architektonickým změnám určených informačních systémů, kam komodity nespadají. Proto jsme jej již ani neaktualizovali. Pro jaký případ byste jej potřeboval použít?
S pozdravem,
Tomáš Šedivec
ano patří, ale budou zveřejněny, až budou venku výzvy a pravidla výzev.
Ještě by právě na této stránce bylo prima uvést, že k žádosti mají rovnou přiložit IK úřadu.