Překlady této stránky:

MojeID

Garant: CZ.NIC

Úroveň záruky: Nízká, značná a vysoká

Popis: Služba mojeID vznikla již v roce 2010 a patří tak k jedné z prvních široce dostupných služeb elektronické identifikace v Česku. V roce 2020 prošla služba mojeID akreditačním procesem na MV ČR. S mojeID je možné se přihlašovat k mnoha službám v ČR, a dokonce také v zahraničí.

Ověřené údaje uživatelů

Již od vzniku služby mojeID byl jednou z jejích hlavních předností důraz na ověřování údajů, které o sobě uživatel uvádí. U všech účtů dochází k ověření e-mailového a telefonického kontaktu. Dobrovolně je pak možné ověřit i korespondenční adresu a jako nejvyšší stupeň ověření je možné provázat účet s registrem obyvatel a díky tomu je možné působit jako identitní prostředek v rámci NIA. V takovém případě lze ověřit totožnost několika způsoby – návštěvou pobočky Czech POINT, systémem datových schránek nebo eObčankou, případně dalšími prostředky elektronické identifikace.

Bezpečnost

Druhým klíčovým znakem služby mojeID je od začátku snaha nabídnout nejmodernější a nejbezpečnější prostředky elektronické identifikace pro vícefaktorové přihlašování. Již krátce po spuštění se objevila možnost využití generátoru jednorázových hesel, následovala vlastní mobilní aplikace pro jednoduché potvrzování jedním kliknutím. V roce 2019 byla do služby mojeID implementována možnost přihlašovat se bezpečnostním klíčem podle standardu FIDO. Technologie FIDO zajišťuje maximální ochranu proti útokům typu MITM (nabourání útočníka do komunikace mezi dvěma účastníky). Pro její použití v nejběžnějších zařízeních, jako jsou ty s operačním systémem Windows 10 nebo Android, není nutné nic dalšího pořizovat a je možné použít bezpečnostní klíč zabudovaný přímo v operačním systému. Bezpečnostní klíč FIDO je možné nahradit nebo doplnit o přihlašování pomocí mobilní aplikace MojeID Klíč, která je k dispozici zdarma pro telefony a tablety využívající systémy Android nebo iOS. Přihlašování je tak nejen maximálně bezpečné, ale zároveň maximálně pohodlné. Pro nejvyšší úroveň záruky je možné použít externí HW klíč s odpovídající certifikací.

Využití: S prostředkem mojeID je možné se přihlašovat nejen ke službám eGovernmentu, ale také do různých elektronických obchodů, zpravodajských portálů, městských knihoven a do mnoha portálů obcí a měst a řady dalších služeb. Přehled smluvních partnerů je k dispozici v katalogu služeb dostupném na mojeID katalog. Účet je také možné použít pro správu domény u některých doménových registrátorů.

Od září 2020 je možné používat účet mojeID také pro přihlašování ke službám veřejné správy. Více informací: mojeID.

Vložte svůj komentář: