Překlady této stránky:

Bankovní identita

Úroveň záruky: Značná

Popis: Bankovní identita je metoda digitálního ověření v online světě provozovaná bankami. Stejně jednoduše jako se občané přihlašují do svého internetového bankovnictví, se s bankovní identitou mohou identifikovat při vstupu na webové portály se službami státu (eGovernmentu) nebo i do služeb soukromých společností jako jsou eShopy a další portály.

Princip fungování bankovní identity je jednoduchý a bezpečný, prověřený řadou let úspěšného užívání v severských státech a dalších digitálně vyspělých zemích.

Občané si pro využití bankovní identity nemusí nic zřizovat, nikam chodit ani se nic nového učit – většina z nich již totiž svou bankovní identitu u své banky má a aktivně ji používá při přihlašování do svého internetového bankovnictví. Využití bankovní identity je zdarma, v případě jakýchkoli problémů s použitím se občané navíc mohou spolehnout na klientský servis své banky.

Klíčovým prvkem při používání bankovní identity je její bezpečnost, na níž si banky obecně dlouhodobě zakládají, a to nejen z důvodů přísných regulatorních pravidel, ale i za účelem udržení důvěry svých klientů. Díky propracovanému systému vícefaktorového ověření, které je v případě bank naprostým standardem a jehož součástí je dnes zpravidla i biometrická identifikace v rámci mobilní potvrzovací aplikace, zajišťují banky svým klientům při využívání tohoto druhu e-identity maximální možnou bezpečnost.

Každé ověření je provedeno pouze na základě iniciativy a souhlasu občana. Banky uskutečňují pouze identifikaci, tím jejich zapojení končí. To znamená, že banky přihlašovací údaje svých klientů nikomu nepředávají, dále je pečlivě chrání, a samozřejmě ani nevidí, jaké úkony klient následně po úspěšné identifikaci realizuje a na jakém portálu.

Využití: Bankovní identitu je možné využít jako identifikační prostředek, kterým je možné se přihlásit k většině online služeb (agend) státu, které jsou na odpovídající úrovni záruk (značná), jakožto i službám soukromých společností, pokud se tento identifikační prostředek rozhodnou svým klientům nabídnout a implementovat do svých systémů.

Více informací: Bankovní identita, webové stránky jednotlivých českých bank a BankID společnosti Bankovní identita, a.s, zprostředkovávající implementaci tohoto řešení soukromým společnostem pod názvem BankID.

, 2022/03/17 12:31
Dobrý den chtěl bych ověřit pravost dokumentu ohledně darování dědického daru z jiné země
, 2022/03/17 15:37
Dobrý den,

pravost dokumentů v papíru mohou ověřit pouze kvalifikované osoby typu soudní znalec. Pokud jde o ověření el. podpisu nebo pečeti, tak to zvládne i obyčejné ADOBE reader. Pokud potřebuje autorizovanou konverzi, k tomu slouží CzechPOINT.

S pozdravem,
Tomáš Šedivec
Vložte svůj komentář: