Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revizeObě strany příští revize
sdilene_provozni_informacni_systemy [2019/05/15 13:23] Tomáš Šedivecnap:sdilene_provozni_informacni_systemy [2020/05/12 15:09] Tomáš Šedivec
Řádek 1: Řádek 1:
-{{objekt| +<title>Sdílené provozní informační systémy</title>
-Druh=Tématická oblast/Funkční celek| +
-Název=Sdílené provozní informační systémy+
-Popis=Sdílené provozní infromační systémy.| +
-Platípro=všechny OVM a OVS| +
-Spravuje=Tomáš Šedivec| +
-Gestor=Ministerstvo vnitra, Odbor hlavního architekta| +
-Platíkedni=30. září 2019}}+
  
 +===== Popis Sdílených provozních informačních systémů =====
 +{{page>nap:popisy:popis_provozni_is}}
  
-Obecně chceme říci, že takové systémy budou přibývat tak, jak bude stát směřovat politicky a legislativně k centrům sdílených služeb pro oblast provozních procesů.+===== Pravidla Sdílených provozních informačních systémů ===== 
 +{{page>nap:pravidla:pravidla_provozni_is}}
  
  
-===== Centrální personální IS =====+{{tag>"sdílené provozní IS" "funkční celek"}}
  
- 
-  * Informační systém státní služby ISoSS. Bude doplněno. 
- 
- 
-===== Centrální finanční plánovací a rozpočetnické IS (ERP) ===== 
- 
-**Integrovaný informační systém Státní pokladny** je účinný, transparentní, efektivní a centralizovaný nástroj pro řízení veřejných financí, centralizaci účetních informací státu, konsolidaci vybraných ekonomických ukazatelů za veřejnou správu a komplexní přesné a včasné výkaznictví za celý veřejný sektor v souladu s mezinárodními standardy. 
- 
-Implementovaný informační systém integruje základní funkční bloky Státní pokladny zaměřené na řízení specifických procesů řízení a kontroly veřejných financí, kterými jsou: 
- 
-  * [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozpo%C4%8Dtov%C3%BD_informa%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m|Rozpočtový informační systém]] ([[https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozpo%C4%8Dtov%C3%BD_informa%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m|RIS]]PR a RISRE) 
-  * [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Centr%C3%A1ln%C3%AD_%C3%BA%C4%8Detn%C3%AD_syst%C3%A9m|Centrální účetní systém]] ([[https://cs.wikipedia.org/wiki/Centr%C3%A1ln%C3%AD_%C3%BA%C4%8Detn%C3%AD_syst%C3%A9m|CSÚIS]]) 
-  * [[https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADzen%C3%AD_st%C3%A1tn%C3%ADho_dluhu|Řízení státního dluhu]] ([[https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADzen%C3%AD_st%C3%A1tn%C3%ADho_dluhu|ŘSD]]) 
-  * [[https://cs.wikipedia.org/wiki/Platebn%C3%AD_styk|Platební styk]] ([[https://cs.wikipedia.org/wiki/Platebn%C3%AD_styk|PS]]) 
-  * Prezentační vrstva - Monitor Státní pokladny (Státní monitor, Krajský monitor a Obecní monitor) 
- 
-Státní pokladna má před sebou několik možných směrů rozvoje, například integraci na nákupní řešení nebo controlling (nákladové, manažerské účetnictví) veřejné správy. 
- 
-**Monitor Státní pokladny** je specializovaný informační portál Ministerstva financí, který umožňuje veřejnosti volný přístup k rozpočtovým a účetním informacím ze všech úrovní státní správy a samosprávy. Prezentované informace pocházejí ze systému Státní pokladny a Centrálního systému účetních informací státu a jsou čtvrtletně aktualizovány. Monitor zahrnuje grafickou webovou část, analytickou část a strojově čitelná zdrojová data. 
- 
-**Centrální registr administrativních budov** (CRAB) má vyřešit dosavadní absenci aktuálního celostátního přehledu o administrativních objektech v majetku státu, o jejich obsazenosti a dislokaci státních zaměstnanců. Registr na základě získaných informací umožní maximální využití státních objektů. Ve své činnosti se opírá o Usnesení vlády České republiky ze dne 20. prosince 2012 č. 954 o Centrálním registru administrativních budov. 
- 
-**Informační systém CEDR** jako celek je nástrojem zejména pro poskytování, evidenci a kontrolu dotací a pro výkon řady s tím souvisejících agend. Systém se skládá z řady vzájemně provázaných subsystémů, které jsou provozovány na MF- GFŘ, resortech, agenturách a územních orgánech finanční správy. 
- 
-V informačním systému CEDR jsou shromažďovány údaje o všech dotacích a návratných finančních výpomocích ze státního rozpočtu, státních fondů, státních finančních aktiv a Národního fondu a jejich příjemcích na základě Usnesení vlády č. 584/1997Sb. (subsystém CEDRIII). 
- 
-  * **CEDR - resorty**: Údaje jsou do IS CEDR zaznamenávány buď pomocí subsystému CEDR - **resorty,** který mohou využívat všichni poskytovatelé dotací, nebo prostřednictvím jiných informačních systémů, ve kterých jsou všechny požadované údaje také shromažďovány (např. EDS/SMVS, MSC2007). Předávání údajů do IS CEDR ukládá zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, §75. Lhůty pro předávání dat a povinné položky stanoví vyhláška č. 296/2005 Sb., o centrální evidenci dotací. 
-  * **CEDR II - Kontrolní útvary FÚ** - Všechny údaje, shromážděné v **IS CEDR III,** jsou předávány do subsystému **CEDR II,** který využívají kontrolní útvary finančních úřadů. CEDR II proto obsahuje i moduly pro podporu evidence kontrol a vymáhání nedoplatků nebo částek, které mají být vráceny v případě zjištění porušení rozpočtové kázně. Informace o výsledcích provedených kontrol jsou na vyžádání zpřístupněny příslušným poskytovatelům dotací. 
-  * **CEDR III - Veřejnost: Veřejné údaje z databáze CEDR** jsou zpřístupněny prostřednictvím subsystému CEDR – web na Internetu MF, který umožňuje i tvorby sestav a výběrů. 
- 
-**ISPROFIN-EDS/SMVS** - Informační Systém PROgramového FINancování (ISPROFIN) je manažerský systém pro řízení a kontrolu čerpání položek státního rozpočtu. Dělí se na: 
- 
-  * EDS - Evidenční Dotační Systém eviduje a řídí poskytování návratných finančních výpomocí a dotací ze státního rozpočtu na pořízení nebo technické zhodnocení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku 
-  * SMVS - Správa Majetku ve Vlastnictví Státu řídí poskytování prostředků ze státního rozpočtu na pořízení nebo technické zhodnocení hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku státu. 
- 
-**Monit2014+** - Informační systém Monit2014+ je určen k procesnímu i datovému zabezpečení kompletního řízení a administrativních procesů nad projekty dotačních programů ze strukturálních fondů EU v České republice v programovém období 2014 - 2020. 
- 
-Funkcionalita systému Monit2014+ pokrývá veškeré základní procesy životního cyklu dotačních programů i v rámci nich realizovaných konkrétních projektů. 
- 
-Monit2014+ je napojen řadou rozhraní na desítky informačních systémů státní správy České republiky i Evropské unie podílejících se na implementaci dotačních programů EU. 
- 
- 
-===== Centrální systém práva - eSbírka/eLegislativa ===== 
- 
-**Systém eSbírka** se bude dělit na dvě části – na **portál**, kde se budou vyhlašovat závazná elektronická znění právních aktů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv, včetně právně závazných úplných znění, a na **databázi informací o právních aktech**. Ta bude sloužit k pružné práci s aktuálními či minulými úplnými zněními právních předpisů, bude též obsahovat dokumenty související s právními předpisy, jako například výkladová stanoviska jednotlivých úřadů, umožní i vyhlašování závazné listinné podoby právního předpisu v textově zcela identické podobě elektronické. Vedle závazné podoby bude právní předpis v elektronické podobě zpřístupněn i v dalších formátech umožňujících následné využití dat v komerčních i neziskových projektech. Systém bude propojen se systémy Evropské unie EUR-Lex a N-Lex. 
- 
-**Systém eLegislativa** představuje moderní nástroje pro tvorbu a projednání právních předpisů. Přináší významné změny do legislativní práce, zejména přípravu změn právních předpisů zápisem změn přímo do jejich úplného znění. Novely právních předpisů budou nově doprovázet jejich právně závazná úplná znění, což usnadní orientaci v častých změnách právního řádu. Zavedení eLegislativy přinese vyšší přehlednost tvorby, zejména projednání právního předpisu, a zároveň snížení počtu chyb v legislativním procesu a celkové zvýšení kvality a transparentnosti legislativního procesu. 
- 
-Nová technická i legislativní podoba tvorby a publikace práva umožní, aby novely právního předpisu nově doprovázela jejich právně závazná znění, obsahující aktuální znění předpisu ve znění přijatých změn. To usnadní orientaci v častých změnách právního řádu. 
- 
-Vyplývat z toho bude povinnost připojit se k tomuto systému a současně zákaz nakupovat komerční databáze právních předpisů (výklady jsou dovoleny). 
- 
- 
-===== Centrální systém nákupu a veřejných zakázek ===== 
- 
-Národní elektronický nástroj (NEN), jako klíčový prvek soustavy Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ), je komplexní elektronický nástroj pro administraci a zadávání veřejných zakázek a koncesí pro všechny kategorie veřejných zakázek a všechny kategorie zadavatelů, vč. sektorových. NEN podporuje všechny rozsahy elektronizace od evidence zadávacích řízení po plně elektronické postupy. 
- 
-NEN umožní provázání (elektronickou procesní integraci) na interní systémy zadavatelů i dodavatelů či systémy eGovernmentu v ČR. Plně podpoří plánovací aktivity, neboť často bude využíván pro veřejné zakázky realizované v rámci dlouhodobých investičních projektů. 
- 
-Pro operace relevantní pro Státní rozpočet musí být NEN integrován jak na lokální rozpočetnictví úřadů, tak zejména na RIS-PR a RIS-RE z IISSP. 
- 
-Uživatelské rozhraní NEN musí být zařazeno do centrálního Portálu úředníka (PÚ), dostupného pro ty OVS, pro něž by bylo nehospodárné budovat svůj lokání PÚ. Dále musí být uzpůsobeno tak, aby jej ostatní OVS jako jednu z mnoha centrálních služeb mohly řady zařadit do svých lokálních Portálů úředníka (Intranet). 
- 
-Uživatelé NEN se k němu musí přihlašovat pomocí JIP. To znamená klienti VS (dodavatelé) pomocí NIA a úředníci pomocí JIP/KAAS.