Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
nap:referencni_udaje [2020/05/13 11:41] Tomáš Šedivecnap:referencni_udaje [2020/05/13 17:27] Tomáš Šedivec
Řádek 10: Řádek 10:
  
  
-Za editaci a zápis referenčních údajů zodpovídá vždy příslušný editor. Platí přitom, že rozlišení zodpovědnosti editora není po subjektu, ale i po jednotlivých údajích. Kupříkladu právnických osob za zápis a evidenci příslušných základních údajů zodpovídá příslušný editor (rejstříkový soud, krajský úřad, živnostenský odbor obce apod.), ale za údaje o datové schránce zodpovídá Ministerstvo vnitra jako správce ISDS.+Za editaci a zápis referenčních údajů zodpovídá vždy příslušný editor. Platí přitom, že rozlišení zodpovědnosti editora není po subjektu, ale i po jednotlivých údajích. Nastává i situace, kdy není jednoho subjektu editor jen jeden, ale vícero. V takovém případě se editoři dělí na primární a sekundární. Primární editor je zodpovědný za samotnou existenci celého záznamu (včetně vytvoření, aktualizaci a smazání), kdežto sekundární pouze za jednotlivé údaje o subjektu (včetně jejich aktualizací). Typickým příkladem situace primárního a sekundárního editora jsou právnické osoby, kde za založení a evidenci příslušných základních údajů zodpovídá příslušný primární editor (rejstříkový soud, krajský úřad, živnostenský odbor obce apod.) za doplňkové údaje např. o datové schránce zodpovídá sekundární editor (Ministerstvo vnitra jako správce ISDS). Sekundární editor tedy nemůže subjekt založit ani zrušit, pouze ho doplňuje o další údaje.
  
 Základní povinnosti editora tedy jsou: Základní povinnosti editora tedy jsou:
  
-  *  Zapisovat a editovat údaje vždy na základě existujících dokumentů +  *  Zapisovat a editovat údaje na základě procesního výkonu agendy, který stanoví, zda k výkonu existuje dokumentů evidovaný ve spisové službě 
-  *  Řešit reklamace zpochybněných údajů +  *  Řešit proces reklamace, včetně zpochybnění správnosti údajů od správce základního registru, editora samotného nebo kteréhokoliv orgánu veřejné moci 
-  *  Řešit správnost a aktuálnost údajů (má-li takovou povinnost stanovenu)+  *  Řešit správnost a aktuálnost údajů
  
 Dokumenty, na základě kterých editor vykonával své povinnosti se musí řídit [[nap:system_spravy_dokumentu|povinnostmi spisové služby]]. Dokumenty, na základě kterých editor vykonával své povinnosti se musí řídit [[nap:system_spravy_dokumentu|povinnostmi spisové služby]].
 +
 +===== Virtuální referenční údaje =====
 +
 +Virtuální referenční údaje jsou takové údaje, které vznikají odvozením, sloučením či jinou úpravou již existujících referenčních údajů. Tyto údaje tedy nesplňují některé požadavky na klasické referenční údaje jako je zodpovědnost konkrétního editora. Virtuální referenční údaje mají své označení, svoji definici i popsaný postup jak vznikají v každé konkrétní službě, která je může poskytnout. Typickým příkladem může být virtuální referenční údaje „celé jméno“, které se složí z referenčních údajů „jméno, případně jména“ a „příjmení“. Další takové virtuální údaje mohou být:
 +  * Věk
 +  * Jméno bez diakritiky
 +  * Adresa pouze velkými písmeny – uppercase
 +  * Počet dní do expirace identifikačního dokladu
 +  * Telefonní číslo v mezinárodním formátu
 +  * Apod.
 +
 +Virtuální referenční údaje nemusí být explicitně zmíněny v zákoně jako obsah konkrétního základního registru, protože vznikají a zanikají s voláním dané služby ISZR nebo ISSS. Jsou tedy pouze obsahem popisu služby.
 +V současné době nedisponuje žádná služba ISZR nebo ISSS možností poskytnutí virtuálního referenčního údaje. S touto funkcionalitou se počítá v rámci rozvoje PPDF.
  
 ===== Využívání referenčních údajů ===== ===== Využívání referenčních údajů =====