Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
nap:pravidla:pravidla_agendovy_model_verejne_spravy [2020/05/11 12:32] – vytvořeno Tomáš Šedivecnap:pravidla:pravidla_agendovy_model_verejne_spravy [2021/04/30 11:12] (aktuální) Tomáš Šedivec
Řádek 1: Řádek 1:
-<title>Pravidla pro Agendový model veřejné správy</title>+======Pravidla Agendového modelu veřejné správy======
  
-<WRAP center round tip 60%>+{{section>nap:agendovy_model_verejne_spravy#pravidla_agendoveho_modelu_verejne_spravy}}
  
-Popis architektury úřadu a veřejné správy ČR po jednotlivých vrstvách architektury a zapracování požadavků do informační koncepce a architektury úřadu je popsán v části [[nap-dokument:pravidla_tvorby_a_udrzby_vlastni_ctyrvrstve_architektury_jednotlivych_uradu|Architektura úřadu v kontextu veřejné správy a jejích vrstvách architektury]]. 
  
-Popis centrálně poskytovaných systémů a jejich služeb, funkčních celků a tematických oblastí v rámci agendového modelu veřejné správy je popsán na samostatné stránce [[nap:agendovy_model_verejne_spravy|zde]] nebo v rámci části [[nap-dokument:architektura_a_sdilene_sluzby_verejne_spravy_cr#agendovy_model_verejne_spravy|Popis sdílených služeb, funkčních celků a tematických oblastí veřejné správy ČR]]. 
  
-Využití a popis k přístupu k agendovému modelu VS popíše úřad do své informační koncepce. 
-</WRAP> 
- 
-==== Základní povinnosti ohlašovatele agendy ==== 
- 
- 
-Ohlašovatel agendy je podle [[http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1009-111|zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech]] zodpovědný za řádné ohlášení agendy a za aktualizace agendy, a především za správnost a pravdivost údajů uvedených v agendě. Zjistí-li kdokoliv nesoulad reality s údaji, měl by to jako u dalších referenčních údajů ohlásit ohlašovateli, a ten musí agendu upravit do souladu se skutečností. To se netýká jen základních informací, ale i všech dalších referenčních a nereferenčních údajů, jako jsou činnosti, působnosti OVM, údaje v agendě, agendové informační systémy apod.   
- 
-Základními povinnostmi ohlašovatele jsou: 
- 
-  * Tam, kde je gestorem legislativy, dodržovat veškeré principy pro legislativu, včetně zásad Digitálně přívětivé legislativy 
-  * Ohlásit agendu 
-  * Ohlásit každou její změnu 
-  * Ohlásit působnost všech OVM a definovat výkon jim svěřených činností 
-  * Zajistit využívání údajů ze základních registrů a související oprávnění pro jejich využívání pro podporu výkonu agendy 
-  * Ohlásit agendové informační systémy, které spravuje a které jsou poskytovány OVM působícím v agendě 
-  * Ohlásit údaje v agendě vedených, čerpaných i poskytovaných 
-  * K centralizovaným agendovým informační systémům vydávat provozní řád 
-  * Metodicky řídit výkon agendy u OVM, který v agendě působí 
-  * Spravovat, tzn. ohlašovat a udržovat aktuální, údaje v rejstříku OVM/SPUU. U SPUU se jedná o všechny subjekty, které jsou povinné dle právních předpisů spadající do agendy, jejichž je OVM ohlašovatel. Ohlašovat může ustanovit jiné OVM, které bude tyto úkony činit. 
- 
- 
-==== Základní povinnosti OVM působícího v agendě ==== 
- 
- 
-V rámci agendy veřejné správy mohou veřejnoprávní činnosti vykonávat pouze ty orgány veřejné moci, které jsou v rámci ohlášení agendy vyznačeny jako orgány veřejné moci vykonávající působnost, a to v rámci konkrétních činností. To znamená, že po aplikaci principu referenčních údajů v [[nap:rpp|Registru práv a povinností]] lze konstatovat, že pokud v rámci dané agendy vykonává veřejnoprávní činnost orgán veřejné moci, který nemá vyznačenou působnost, jedná se o porušení zákona a ohlašovatel agendy musí neprodleně toto napravit. To se týká nejen samotného seznamu působících orgánů veřejné moci, ale také přiřazení jejich činností. Výkon činnosti je byznysovou vazbou a odborně jej nazýváme "činnostní rolí". 
- 
-Základními povinnostmi orgánů veřejné moci působících v agendě tedy jsou: 
- 
-  * Vykonávat činnosti dle ohlášení agendy 
-  * Pokud OVM zjistí nesoulad skutečnosti a údajů v ohlášení agendy, je povinen požadovat po ohlašovateli nápravu. 
-  * Pokud sám spravuje agendový informační systém pro výkon agendy (není poskytován centrálně), ohlásit tento systém do [[nap:rpp|RPP]] jako ISVS. 
-  * Pokud existuje centralizovaný agendový informační systém, tak tento využívat. 
-  * Přistupovat k údajům v základních registrech a dalších ISVS výhradně na základě oprávnění ohlášeného v agendě. 
-  * Spravovat jen ty údaje, které jsou ohlášeny v dané agendě. 
-  * Pokud zjistí nesoulad referenčních údajů v jednotlivých základních registrech se skutečností, zahájit proces reklamace u příslušného editora.