Překlady této stránky:

Toto je starší verze dokumentu!


<title>Referenční rozhraní veřejné správy</title>

Referenčním rozhraním se v souladu s jeho definicí zakotvenou zejména v zákoně č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a zákoně č. 111/2009 Sb., o základních registrech fakticky rozumí rozhraní pro uskutečňování vazeb mezi informačními systémy veřejné správy, a to především při realizaci propojeného datového fondu sdílením údajů mezi jednotlivými agendovými informačními systémy formou sdílených služeb. Referenční rozhraní je tedy komunikačním rozhraním pro poskytování a využívání sdílených služeb jednotlivých správců informačních systémů veřejné správy.

Referenční rozhraní se skládá ze tří hlavních komponent:

Komponenta Zkratka Popis funkčnosti
Informační systém základních registrů ISZR Poskytuje veškeré služby týkající se využívání údajů ze základních registrů, realizuje i služby pro editory do ZR a pro sdílení údajů editorů ZR
Informační systém / komponenta pro sdílení údajů eGSB Rozhraní pro sdílení a výměnu údajů mezi ISVS a uskutečňování vazeb mezi nimi
Informační systém / komponenta pro hromadný výdej údajů v multiagendových dotazech FAIS Slouží k zpracování dotazů a výdeji údajů, včetně hromadných, a to i z více ZR či dalších ISVS.

Využívání údajů prostřednictvím referenčního rozhraní je vždy realizováno výhradně na základě příslušných oprávnění evidovaných v RPP.

Prostřednictvím referenčního rozhraní se:

  • Realizuje zápis a editace údajů do základních registrů
    • Provádí editoři základních registrů s využitím služeb vnějšího rozhraní ISZR
  • Realizuje využívání údajů ze základních registrů
    • Provádí OVM s ohledem na oprávnění k přístupu k údajů v základních registrech, podle ohlášení jednotlivých agend v RPP, s využitím služeb vnějšího rozhraní ISZR
    • Realizují se také služby notifikací a aktualizací údajů základních registrů s využitím služeb vnějšího rozhraní ISZR
  • Realizuje výměna údajů formou sdílených služeb mezi jednotlivými ISVS
    • Provádí OVM mezi sebou s využitím služeb eGSB a výměny údajů. V případě výměny údajů o fyzických osobách provádí eGSB překlad AIFO prostřednictvím ISZR
    • Realizují se také služby notifikací a aktualizací údajů v jednotlivých agendách
  • Realizují služby hromadného výdeje údajů a skladby dotazů a odpovědí na více údajů
    • Realizuje SZR provozováním FAIS a využívají OVM či SPU s patřičným oprávněním

Základní pravidla pro využívání referenčního rozhraní

  • K referenčnímu rozhraní přistupují OVM prostřednictvím svých ISVS (AIS)
  • Každý ISVS (AIS) přistupující k referenčnímu rozhraní musí prokazovat svoji "identitu" prostřednictvím systémového certifikátu vydaného SZR
  • Při výměně údajů o subjektech práva či objektech územní identifikace se ověřuje, zda tyto subjekty (ROB, ROS) či objekty (RÚIAN) jsou uvedeny v základních registrech (ověření referenční vazby)
  • OVM, které požaduje údaje o konkrétním subjektu je zodpovědné za jeho řádné ztotožnění, tj. uvedení AIFO, pokud jde o fyzickou osobu nebo IČ, pokud jde o právnickou osobu. Pokud subjekt není řádně ztotožněn dle AIFO nebo IČ, pak získané údaje mohou být pouze informativní
  • Záznamy (logy) o výměně údajů musí vést správci jednotlivých ISVS (AIS). Referenční rozhraní eviduje tyto výměny bez ukládání obsahu jednotlivých zpráv (je veden pouze kryptografický otisk – hash)

Povinnost využívat referenční rozhraní pro uskutečňování takzvaných "vazeb" mezi jednotlivými informačními systémy veřejné správy ukládá zákon o informačních systémech veřejné správy. Tedy obecně platí, že pro sdílení údajů, výměnu údajů a propojování jednotlivých informačních systémů veřejné správy různých správců, má být primárně využíváno právě referenční rozhraní. U informačních systémů stejného správce toto nemusí platit vždy, pokud se nevyužívá překlad agendových identifikátorů při komunikaci o subjektu údajů vedené v rámci dvou nebo více agend.

Je nutné zdůraznit, že pouze využitím referenčního rozhraní je korektně prováděn překlad AIFO (AIFO jedné osoby v jedné agendě nesmí být poskytnuto jiné agendě). Pouze referenční rozhraní je napojeno na registr ORG a provádí překlad AIFO.

Výměna/sdílení údajů mezi jednotlivými informačními systémy veřejné správy se realizuje výhradně prostřednictvím referenčního rozhraní, a to konkrétně komponenty eGSB. Jak se upřesňuje v části propojený datový fond, tak výměna údajů se realizuje vždy v rámci kontextu na subjekt práva.

Správci agendových informačních systémů musejí realizovat napojení na referenční rozhraní, a to podle příslušných metodických dokumentů a provozních řádů:

Správci agendových informačních systémů poskytujících údaje z daných agend realizují napojení svých AISů na eGSB v roli publikátora a kontrolu oprávnění k využívání údajů podle oprávnění v RPP. Pro výměnu údajů vybudují služby svého AIS tak, aby mohly být volány a zprostředkovány eGSB.

Správci agendových informačních systémů využívajících údaje poskytované jinou agendou realizují volání služeb eGSB (nemusí znát konkrétní AIS, požadují údaje od agendy), a to jen tehdy, pokud k tomu mají příslušné oprávnění zapsané u agendy poskytovatele v RPP.

Editoři referenčních údajů v základních registrech realizují napojení svých editorských agendových informačních systémů na ISZR službami vnějšího rozhraní podle příslušné dokumentace Správy základních registrů. Pro editaci údajů a vyřizování reklamací údajů v základních registrech nevyužívají jiné rozhraní než právě ISZR.

, 2022/08/18 13:24
Dobrý den,



odkaz pro E228 – rppVypisOvmSpuu2.pdf (781,86 KB), vrací



Bad Request - Invalid URL



HTTP Error 400. The request URL is invalid.



Děkuji.



VV
, 2022/08/18 20:34
Dobrý den,

děkuji ta upozornění, upraveno.

S pozdravem,
Tomáš Šedivec
Vložte svůj komentář: